Ekrany spawalnicze w warsztatach spawalniczych i metalurgicznych


Spawanie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zawodów, ze względu na ryzyko obrażeń spowodowanych przez gorące odpryski metalu, iskry, pyły spawalnicze oraz emisję promieniowania UV. Nie tylko spawacze są narażeni na obrażenia, ale również sprzęt, którego używają, może powodować uszkodzenia ciała osób wokół nich lub spowodować zniszczenia w otoczeniu miejsca pracy spawacza. Dlatego też konieczne jest podjęcie odpowiednich środków bezpieczeństwa, aby chronić zarówno pracowników, jak i miejsca pracy, na przykład przed pożarem.

Kurtyny i ekrany spawalnicze stanowią dodatkową warstwę ochronną w obszarze roboczym spawania, zapewniając, że pracownicy pracujący w bliskim sąsiedztwie obszaru spawania nie są narażeni na niebezpieczne skutki uboczne.

Ekrany spawalnicze są przeznaczone do ochrony osób pracujących na stanowiskach spawaczy przed niebezpiecznymi emisjami łuków spawalniczych i rozpryskami. Ekrany spawalnicze są ważnym elementem, wymaganym we wszystkich miejscach, w których stosowany jest proces spawania ze względu na występowanie wielu niebezpieczeństw i należy mieć świadomość jak się przed nimi ochronić.
Ekrany spawalnicze mają zastosowanie w warsztatach metalurgicznych i spawalniczych, gdzie przeprowadza się następujące czynności: szlifowanie, rozdrabnianie, obróbka cieplna, piaskowanie, spawanie, cięcie i malowanie. Każdy z tych procesów wymaga zabezpieczenia miejsca pracy przed skutkami ubocznymi. Najlepsze zabezpieczenie zapewniają ekrany spawalnicze.

Funkcjonalność ekranów spawalniczych jest szeroka. Ekrany spawalnicze są odporne na ogień i iskry, są też łatwe do przenoszenia pomiędzy stanowiskami pracy, co zapewnia pełną elastyczność i ochronę.
Ponadto, zabezpieczają przed poparzeniem skóry przez gorące rozpryski metalu oraz iskry, przed uszkodzeniem wzroku spowodowanym promieniowaniem UV pochodzącym z emisji łuków elektrycznych oraz przed toksycznym dymem, powstałym przy spalaniu.

Kolor ekranu spawalniczego ma znaczenie jeśli chodzi o bezpieczeństwo wzroku. Zielone i szare ekrany spawalnicze zapewniają najlepszą ochronę, pomarańczowy i żółty zapewniają umiarkowaną ochronę, a niebieski zapewnia niewielką ochronę przed promieniowaniem UV.

Więcej: izolacyjnie.pl